Anasayfa > YEREL SİYASET > Haber Detay
Başkan Öztürk; ‘’Cumhuriyetimizin kurucu değerleri bizim kırmızı çizgimizdir.’’
YEREL SİYASET - 11 Nisan 2022

Başkan Öztürk; ‘’Cumhuriyetimizin kurucu değerleri bizim kırmızı çizgimizdir.’’

Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret eden karşısında bizi bulur.’’
Başkan Öztürk; ‘’Cumhuriyetimizin kurucu değerleri bizim kırmızı çizgimizdir.’’
Biga Belediyesi’nin 2021 Aralık ayının başında Biga Atatürk Kültür Merkezi’nde konuk ettiği sözde Gazeteci-Yazar Abdurrahman Uzun’un Cumhuriyet’in İlanı ve Mustafa Kemal Atatürk’e karşı sarf ettiği alaylı sözler nedeniyle Cumhuriyet Halk Partisi Biga İlçe Başkanlığı tarafından savcılığa suç duyurusunda bulunulmuştu.
Toplumun hassas noktalarına dokunan sözler, halk tarafından tepkiyle karşılanmış, ulusal boyutlarda yer edinen hakaret vari cümleler iki video halinde internette yayılmıştı.
‘’Olay Twitter’da gündem yarattı.’’
Söyleşi sırasında Abdurrahman Uzun tarafından söylenen sözler kamuoyuna yansıdıktan sonra ulusal basının gündemine girmiş ve Twitter’da çok konuşulmuştu.
‘’CHP Çanakkale’nin önde gelenleri ayağa kalktı’’
Atatürkçü Düşünce Derneği Biga Şubesi, CHP Çanakkale Milletvekilleri Muharrem Erkek ve Özgür Ceylan ve CHP Çanakkale İl Başkanlığı tarafından da yayınlanan açıklamalar ile adı geçen şahsa tepki amacıyla paylaşımlar yapılmıştı.
‘’Sorumluluk, bu tarz etkinlikleri organize eden belediye birim müdürüne kaldı.’’
Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, 2022 Ocak ayı meclis toplantısında Millet İttifakı Cumhuriyet Halk Partili Meclis Üyesi ve Grup Sözcüsü Alper Şen tarafından şahıs ve söylemleri ilgili yöneltilen soru üzerine, verdiği cevaplarla konuyu geçiştirmek istemiş ve sorumluluk almak yerine, birim müdürünü sorumlu tutmuştu.
Biga Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından bir kez daha ifadesi alınmak üzere Biga Emniyet Müdürlüğüne çağırılan CHP Biga İlçe Başkanı Osman Öztürk, verdiği ifadenin ardından Millet İttifakı Cumhuriyet Halk Partisi Meclis Üyesi ve CHP Biga İlçe Başkanlığı hukuk danışmanı Avukat Ergün Tulnay ile birlikte açıklama yaptı ve şunları kaydetti.
‘’ Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret eden karşısında bizi bulur.’’
‘’Bahsi geçen şahıs ile alakalı sürecin takipçisi olacağımızı ve bu işin peşini bırakmayacağımızı kamuoyu ile paylaşmıştık. Bugün geldiğimiz noktada Biga Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ifademiz alındı ve süreç hakkında bilgilendirildik. İşini hakkıyla yapan emniyet yetkililerine partililerimiz ve vatandaşlarımız adına teşekkürü borç biliyorum.
Bir kez daha hatırlatmakta fayda görüyor ve eklemek istiyorum. Ocak ayı meclis toplantısında Biga Belediye Başkanının konuyu nasıl hasıraltı etmeye çalıştığı ve verilen talimatları yerine getiren müdürlere suçu nasıl attığına hep birlikte şahit olduk.
Akıl oyunlarına gerek yok. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyetimizin kurucu değerleri bizim kırmızı çizgimizdir. Eleştirmeyi ahlak çerçevesinde kabul etmekle birlikte hakaret edilmesini asla kabul etmeyiz. Bu olay da herkese ders olsun. Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret eden karşısında bizi bulur.
Yukarı

Sayfayı Paylaş