Anasayfa > Çanakkale Haberleri > Haber Detay
 Çanakkaleli üreticiler raf ömrü uzun "dev" kirazda rekolte artışı bekliyor
Çanakkale Haberleri - 25 Haziran 2022

Çanakkaleli üreticiler raf ömrü uzun "dev" kirazda rekolte artışı bekliyor

Çanakkaleli üreticiler raf ömrü uzun "dev" kirazda rekolte artışı bekliyor
 Çanakkale'de, uzun raf ömrü, iriliği, tadı, kendine has rengi ve aromasıyla öne çıkan, "Lapseki devi" olarak adlandırılan kiraz bu yıl kalitesi ve verimiyle üreticisini memnun etti.
Lapseki ilçesinde yaklaşık 10 bin dekar alanda yıllık ortalama 8 bin ton üretilen meyve, "küçük çay bardağının boğumundan geçmeyen kiraz" olarak da biliniyor.
Bölgede ağaçların çiçeklenme ve ürünün olgunlaşma döneminde hava koşullarının uygunluğunun yanı sıra üreticilerin bilinçli tarım uygulamaları sayesinde Lapseki kirazında bu yıl rekoltenin 10 bin tonu aşmasın bekleniyor.
Kalibresi yüksek, ağırlığı 22 grama kadar ulaşabilen Premier Giant çeşidinin hasadına devam eden üreticiler, topladıkları kirazın bir bölümünü Avrupa ülkelerine ihraç ediyor, kalanını ise çevredeki büyükşehirler başta olmak üzere yurt içinde pazarlıyor.
İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ali Kaçan, AA muhabirine, Lapseki'nin coğrafi işaretli şeftalisinin yanı sıra kirazıyla ünlü olduğunu söyledi.
Özellikle kiraz üreticilerinin son yıllarda ciddi anlamda bilinçli tarıma yöneldiğini anlatan Kaçan, bunun da verimin artmasını sağladığını belirtti.
Geçen yıla göre bu yıl 2 bin tondan fazla rekolte artışı beklediklerini aktaran Kaçan, "Lapseki kirazını özel kılan; toprak yapısı, geçiş iklimi olması, üreticilerimizin zirai faaliyetlerini profesyonelce ve bilinçli yapmalarıdır. Bu da ürünümüzün tadına, lezzetine aromasına ve en önemlisi kirazda aranan kalibresine yani iriliğine yansımaktadır. Bu da Lapseki kirazını ön plana çıkarmaktadır. Gerek iç piyasada gerekse ihracat ürünlerimizin kalitesi, lezzeti, tadı buradan gelmektedir." diye konuştu.
Kaçan, bu senenin ilçede meyvecilik bakımından bereketli geçtiğini aktardı.
Yukarı

Sayfayı Paylaş