Anasayfa > Çanakkale Haberleri > Haber Detay
GMKA'nın deniz üstü rüzgar enerji santrali projesi sektör temsilcilerine anlatıldı
Çanakkale Haberleri - 30 Haziran 2022

GMKA'nın deniz üstü rüzgar enerji santrali projesi sektör temsilcilerine anlatıldı

GMKA'nın deniz üstü rüzgar enerji santrali projesi sektör temsilcilerine anlatıldı

 Çanakkale ve Balıkesir illerinde hizmet veren Güney Marmara Kalkınma Ajansının (GMKA), deniz üstü rüzgar enerji üretim merkezi kurulumu için proje çalışmasının sürdüğü bildirildi.

GMKA'dan yapılan açıklamada, Enerjisa Üretim’in Bandırma Enerji Üssü'nde düzenlenen toplantıda, sektör temsilcilerine deniz üstü rüzgar enerjisi ve hidrojen enerjisi üzerine devam eden araştırma bulgularının sunulduğu duyuruldu.

Rüzgar enerjisi üretiminde Türkiye’nin ilk sırada yer alan bölgesinin Güney Marmara olduğu belirtilen açıklamada, şunları kaydedildi:

"Güney Marmara'da yeni hedef, deniz üstü rüzgar enerjisinde Türkiye’de öncü olmak. Deniz Üstü Rüzgar Enerji Santrali ve Limanı Fizibilite Raporunun hazırlık çalışmalarıyla eş güdümlü yürüyecek Deniz Üstü Rüzgar Enerjisi Platformu’nun ilk toplantısı, Enerjisa Üretim ev sahipliğinde Bandırma'da gerçekleştirildi. Sektör temsilcileri, akademisyenler ve ilgili bürokratların bir araya geldiği toplantıda teknik konular, finansal konular ve karar vericiler için finansal model önerileri için görüş alışverişinde bulunuldu. Toplantıda özellikle Marmara Denizi'nin bir iç deniz olması, önemli limanlara sahip olması ve rüzgar potansiyeli açısından önemli bir avantaj sağladığının altı çizildi. İlerleyen zamanlarda yapılacak toplantılarla, deniz üstü rüzgar enerjisi yatırımcıları için finansal model ve senaryolar oluşturulacak. Böyle bir modelin Türkiye’de ilk olarak denenmesi ve örnek olması hedefleniyor."

Açıklamada, toplantının ardından katılımcıların Bandırma Limanı'nda inceleme gezisine katılarak, Çelebi Liman İşletmesi yetkililerinden liman hakkında detaylı bilgi aldığı aktarıldı.

Yukarı

Sayfayı Paylaş