Anasayfa > Köşe Yazısı
ilhan kaya - ilhan
Kosova Seçimlerinin Kaybedeni TÜRKLER Olacak
08 Ekim 2013
        3 Kasım'da Kosova'da yerel seçimler yapılacak.102 parti-oluşum-platform seçimlere katılıyor. TÜRKLER ise yıllardan sonra ilk kez 3 siyasi parti ile seçimlere giriyor. Türklerin ilk partisi olan Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) yıllardır tek başına seçimlere giriyordu. Mahir Yağcılar'ın genel başkanlığında yıllardır TÜRKLERİ temsil eden KDTP'nin işi bu sefer çok daha zor. KDTP'den kopan Kosova Türk Adalet Partisi (KTAP) yeni olmanın ve yıllardır KDTP yöneticileri tarafından küstürülen kadroların oluşturduğu genç ve dinamik bir parti.KTAP'ın genel başkanlığını ise Kosova'da nüfüsun tamamının Türklerin oluşturduğu Mamuşa Belediye Başkanı Arif Bütüç yapıyor. Kosova Türk Birliği ise Cemil Lusa önderliğinde kurulan bir parti.
     Türkler Kosova nüfusunun sadece ve sadece yüzde 5'ini oluşturuyor. Mevcut seçim sistemi azınlıkların kendisini ifade etme şansı tanıdığı için ve büyük partilerle kurulan seçim ittifakları sonucunda Türkler genel seçimlerde 3 milletvekili ile parlamento da temsil edilme şansını yakalıyorlardı.
   Ancak gelinen noktada Türklerin bölünmesi ki, bunun bence en önemli iki sebebi KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar'ın Türklerin taleplerini Kosova siyasetinde yeterince dillendirilmemesi ve sekter-dar grupçu tavrının doğal bir sonucu olarak, Türklerin kendi partilerine küsmesinda yatıyor.
   Bu süreci örneklendirmek gerekirse anayasal olarak güvence altına alınan azınlıkların kendi dillerinde resmi kurum yazışmaları ve Türklerin en yoğun olarak yaşadığı Prizren'de ki Prizren Belediyesi'nin ana giriş tabelasına uzun yıllar sonra zorla TÜRKÇE PRİZREN BELEDİYESİ yazısının konulması gösterilebilir. Rumeli'ye yabancı olanlar için bu örneği biraz daha açmam gerekirse boşnakça, ingilizce,sırpça dilleri resmi yazışmalarda ve kurum tabelalarında hep vardı.
      Bölünme de anavatanın tavrı Rumeli Türkleri (Kosova-Batı Trakya-Makedonya-Bulgaristan-Romanya'da yaşayan Osmanlı bakiyesi Türkler) kötü birer reel sosyalizm pratiklerinde dahi bugünkü kadar dağınık-örgütsüz ve sahipsiz değildi. Örneğin eski sosyalist Yugoslavya zamanında Türkçe yayınlanan BİRLİK gazetesi vardı. Yıllar sonra Kosova'da Mehmet Bütüç tarafından çıkartılan YENİ DÖNEM gazetesi anavatanı temsil eden bazı unsurların direk müdahalesi sonucunda uzun ömürlü olamadı.
     Bir deyim vardır.Urumeli'nde "Anavatan hapşırsa, biz grip olur yatağa düşeriz" Evet durum tamda bu aslında. Türkiye'de ki siyasi iktidarın sözde neo-Osmanlı politiklarının doğal bir sonucu. Çünkü bu durumun tekabül ettiği yer bölgede Arnavut destekçiliği-kuyrukçuluğu ve Türklerin pratik olarak tasfiye edilmesi sonucunu getiriyor.
    Tekrar seçimlere gelirsek, bu seçimin tek kaybedeni TÜRKLER olacaktır.Bir avuç Türkü 3'e bölmek yada bölünmesine göz yummak ne kadar vicdanıdır. Sanırım tarihsel süreç bunu bize gösterecektir.
   Bugün 8 Ekim . Büyük Türk Katliamının 101. yılı.  
 
Yüz Yılın En Büyük TÜRK KATLİAMININ 101. Yılı
8 EKİM 1912 , Büyük Balkan Göçünün 101. Yılı...Resmi Kayıtlara Göre 850 bin Türk ; Bulgar-Sırp-Makedon-Rum Çetecileri Tarafından Katl edildi.
Silahsız insanlarımız işkence gördü evleri yıkıldı-yakıldı, kadınlarımız tecavüze uğradı.İstanbul'dan 120 yıl önce Türkleşen URUMELİ'de; 1.5 milyon insanımız katl edildi.
Ve geri çekilenler anavatana geldiler. Ve geride bıraktıklarımızdan birileri hala yüzlerce yıllık tarihin hesabını sormaya çalışıyorlar.
RUMELİ TÜRKLERİ, Balkanlarla olan ilişkisini-bağını kesmedi ve kesmeyecektir. Şehit düşenlerimize Allah'tan Rahmet Diliyorum...
Katilleri ise Modern (!) Avrupa'nın kurucu unsurlarını ise Tarihin çöp sepetine atıyorum

Paylaş:
Yorumlar (6):
  şecaettin koka:
[25.10.2013 - 17:40]  
Bu kadar da uydurma olmaz.Arif Bütüç ile Cemil Luma farklı partilerde değil.>Aynı KTAP'ta görevler almış bulunuyorlar.O Kosova Türk Birliği'nin başkanı kim olduğunu iyice araştır.
  Etem Berisa:
[25.10.2013 - 15:06]  
ilhan bey sizinle tamamen ayni fikirdeyim amma elden ne gelir ki simdiki alinmis olan kararlar yanis olsa bile kimsenin umrunda degil gibi gosteriyor.kosov turk halkinin allah yardimcilari olsun.bir'de duzltme yapmadan gecemiyecem adaylardan biri Cemil Luma'dir ve eskiden birlik gazetesinin yaninda bir gazete daha yayinlaniyordu 'TAN gazetesiy'di saygilarimla.
  Selim Tonya:
[25.10.2013 - 14:04]  
Abi kusura bakma ama yazın çok yanlış. 1. Kosova Türkleri, Kosova nufüsunun %5 ni değil %1 ini teşkil etmektedir. 2. Cemil Lusa değil Cemil Luma KTAP içinde yer almaktadır 3. Kosova Türk Birliği KTB kurucusu ve aynı zamanda genel başkanı Reşit Hanadan'dır.
  Selim Tonya:
[25.10.2013 - 14:00]  
Abi kusura bakma ama yazın çok yanlış. 1. Kosova Türkleri, Kosova nufüsunun %5 ni değil %1 ini teşkil etmektedir. 2. Cemil Lusa değil Cemil Luma KTAP içinde yer almaktadır 3. Kosova Türk Birliği KTB kurucusu ve aynı zamanda genel başkanı Reşit Hanadan'dır.
  durmis arifoglu tabak:
[25.10.2013 - 12:17]  
adam kosovayı çok ıyı tanıyor ve ınnanın çokta doğru kkonuşmuş mahir yağcılar ve orkestrası kosova türklerını mafetıler
  Gulten Kotle:
[09.10.2013 - 11:44]  
Ilhan saygilarimla turkler adina size tesekkur ediyorum bu kadar guzel anlatmissiniz bizim kosova,daki turkleri ve su anki durumu bizim gazeteciler ve siyasetciler ornek alsin soydaslar iste boyle sevilir.

Yorum Ekle


Ad, Soyad*
E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorumunuz*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
Yukarı

Sayfayı Paylaş