Anasayfa > Köşe Yazısı
ilhan kaya - ilhan
Kosova'da Neo Osmanlı Hayalleri ve Pratik Olarak Tasfiye Edilen TÜRKLER
19 Ekim 2013
Kosova seçimlerine 1 ayı aşkın kısa bir süre kala sadece tarihe dip not düşmek babında, bir kaç cümle yazmak istiyorum.
     2002 seçimlerinin hemen ardından Türkiye'de iktidara gelen AKP, Neo Osmanlı hayalleri peşinde koşmaya başlamıştır. Yola komşularımızla 0 SIFIR sorun şiarıyla yola çıkan AKP'nin geldiğimiz noktada SIFIR KOMŞUya tekabül etmektedir. AKP'nin Neo Osmanlı politikaları RUMELİ'de de etkisini göstermiştir. Zayıf olan Türk toplumları (nicel ve nitelik olarak) üstünde uyguladığı bu hayalci ve çağ dışı politika ile TÜRKLER başka halkların kuyrukçusu durumuna pratik olarak getirilmiştir.
    Türk Ulusunun TARTIŞILMAZ  Önderi ve Rumeli TÜRK'ü olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün izlediği dış politikasının terki sonucunda, Rumeli'de TÜRKLER arasında birlik sağlamanın objektif ve subjektif koşullarının ortadan kalktığı gün gibi aşikardır.
     Rumeli'nin en uç coğrafyası olan Kosova'da da AKP iktidarının bu tavrından etkilenmiştir. Tek olan TÜRK PARTİSİ parçalanarak, ikiye bölünmüştür. TÜRKÇE'nin ve TÜRKLÜĞÜN korunması yerine Neo Osmanlı hayallerinin pratik sonucu olarak ümmetçilik (!) din kardeşliği (!) üzerinden yapılan politikalar yaşananların ve bundan sonra yaşanacakların sorumlusudur. KDTP'nin yada KTAP'ı övmek yada eleştirmekten öte gelinen noktanın fotoğrafının çekilmesi gerekir. Arnavutların Bayrak gününde (!), Türklerden kurtuluş gününde AKP'li bir bakanın orada bulunması tarihe not düşmek babında önemlidir.
   Dağılan Sosyalist Yugoslavya'da Türklerin kazanılmış haklarına hala ulaşamaması ise oldukça manidar. Varlık sebebini ABD'nin yeşil kuşak projesine borçlu olan AKP'nin
Türklük yerine Ümmetçilik (!) yapmaya çalışıyor ancak ne hikmetse (bunu da başaramıyor çünkü toplumsal karşılığı yok Rumeli'de) 1974 yılında Türklerin kazandığı hakların yarısını sağlanmış-kazanılmış değil.
     Sosyalist Yugoslavya'da yaşayan halkların kimliklerini ikame ve idame ettirmeleri yanlış anımsamıyorsam 1974 anayasası ile güvence altına alınmıştır. Kosova'da bugün hala TÜRKÇE'nin yazılı olarak resmi dil kabul edilmesinin dışında lokal örnekler hariç yaşamda karşılığının olmaması NEO OSMANLI hayallarini güden AKP iktidarının tarihte nasıl anılacağının bir örneğini oluşturmaktadır. Türk ulusunun vergileri ile Rumeli'de neo osmancılık oynayan AKP iktidarını Türk Ulusu unutmayacaktır.   

Paylaş:
Yorumlar (0):

Yorum Ekle


Ad, Soyad*
E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorumunuz*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
Yukarı

Sayfayı Paylaş