Anasayfa > Köşe Yazısı
ilhan kaya - ilhan
Makedonya'da Türk Cumhurbaşkanı Adayı Çıkarılması Tarihsel Bir Sorumluluktur
15 Şubat 2014
Makedonya'da Türk Cumhurbaşkanı Adayı Çıkarılması Tarihsel Bir Sorumluluktur
Makedonya'da 13 Nisan'da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminde THP'nin Seçimlere TÜRK aday ile girilim çağrısını destekliyorum.Farklı etnik yapıların kuyruğuna takılmaksızın Türklerin özgürce seçime girmelerini bende önemli görüyor ve destekliyorum. Rumeli'de Türklerin kötü gidişe dur demesi için bu çağrıyı destekliyorum. Ve Türk Hareket Partisi çağrısını yayımlıyorum:
Açık mektup: Türk Siyasi Parti Yöneticileri, Türk Sivil Toplum Kuruluşları ve Türk Aydınlarına Çağrımızdır
 
13 Nisan 2014 tarihinde Makedonya Cumhuriyeti’nde düzenlenecek olan Cumhurbaşkanlığı seçimleri Makedonya’nın AB ve NATO entegrasyonu için önem arz etmektedir. Makedonya’nın bağımsızlığa kavuşmasının ardından Makedonya’da Türk Cumhurbaşkan adayı gösterme girişimleri bir kez olmuş ve bu girişimler de başarısız olmuştur. 

Bugüne kadar nüfusumuzun azlığından dolayı ve yarışı doğrudan Makedon adaylar arasında geçmesinden dolayı Türk seçmeni bir Türk’ü Cumhurbaşkanı koltuğunda görmek için oy kullanma gururunu yaşamamıştır. Demokrasiye inanan bir toplum ve demokrasiyi savunan bir toplum isek nüfusumuzun az veya çok olduğunun  pek bir önemi yoktur.
 13 Nisan 2014 tarihinde düzenlenecek olan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Türk Hareket Partisi olarak artık ortak bir Türk aday çıkarma zamanı geldiğini düşünüyoruz. Makedonya Cumhuriyeti’nin 22 yıllık bağımsızlık sürecinde ilk kez bir Türk aday çıkartmak gerektiğine inanıyoruz. 

Bu yüzden çağrımızı Türk siyasi parti yöneticileri,sivil toplum kuruluşları ile Türk aydınlarına yapıyoruz. Ortak çıkaracağımız bir adayın tarafımızdan her türlü destek sağlanacaktır. Özellikle Cumhurbaşkan adayı çıkarabilmemiz için gereken imzaların en az 50%’sini Türk Hareket Partisi olarak üsteleneceğimizi bildirmek isteriz. Bununle birlikte de Türklerin ortak çıkarları doğrultusunda ortak hareket etme çalışmaları da başlayabileceğine inancımız tamdır. Yaşadığımız ülkede Türklerin varlığı açısından çok önemli bir getiri elde edilecektir. Makedonya’da Türk’ün gücünü göstermek istiyorsak, Türk siyasi partileri, sivil toplum kuruluşları ile birlikte Türk aydınlarının her kesim tarafından kabul görecek bir aday çıkaralım. Bu seçimler Türk partilerin yarışı değil, Makedonya Türk toplumunun gücünü gösterecek bir seçim olsun.   Gelin bir olalım, ortak bir Türk Cumhurbaşkan adayı çıkaralım. 

Bu seçim önceden kaybedilmiş bir seçim olmayacaktır. Geleceğe daha emin adımlar ile yürüme fırsatı yaratacaktır. Makedonya Türk seçmeninin kendi soydaşına oy verme isteği var. Türk seçmeni kendi adayına oy vermek istiyor. Bu gür sese kulak vereceğinizi düşünür, hiçbir parti ayırt etmeden her kesim tarafından kabul görecek  ortak bir Türk  Cumhurbaşkan adayı  çıkaralım. Bugüne kadar yapılmayanı gelin hep birlikte yapalım.
 
Saygılarımızla
Türk Hareket Partisi
                                                                                                                Genel Merkezi 

Paylaş:
Yorumlar (1):
  Mehemt Akif Ersoy:
[28.02.2014 - 14:43]  
Ayrılık Hissi Nasıl Girdi Sizin Beyninize? Müslümanlık sizi gayet sıkı, gayet sağlam, Bağlamak lazım iken, anlamadım, anlıyamam, Ayrılık hissi nasıl girdi sizin beyninize? Fikr-i kavmıyyeti şeytan mı sokan zihninize? Birbirinden muteferrik bu kadar akvamı, Aynı milliyetin altında tutan islam'ı, Temelinden yıkacak zelzele, kavmiyettir. Bunu bir lahza unutmak ebedi haybettir... Arnavutlukla, Araplıkla bu millet yürümez.. Son siyasetse bu! Hiç böyle siyaset yürümez! Sizi bir aile efradı yaratmış Yaradan; Kaldırın ayrılık esbabını artık aradan. Siz bu davada iken yoksa, iyazen-billah, Ecnebiler olacak sahibi mülkün nagah. Diye dursun atalar: 'Kal'a içinden alınır.' Yok ki hiç bir kişiden... Millet-i merhume sağır! Bir değil mahvedilen devlet-i islamiyye... Girdiler aynı siyasetle bütün makbereye. Girmeden tefrika bir millete, düşman giremez; Toplu vurdukca yürekler, onu top sindiremez. Bırakın eski hükümetleri meydandakiler Yetişir, şöyle bakıp ibret alan varsa eğer. işte Fas, işte Tunus, işte Cezayir, gitti! işte Irak'ı da taksim ediyorlar şimdi. 30 Muharrem 1331 27 Kanunuevvel 1328 1913 Mehmet Akif Ersoy Bir avuç türk ortalığı karıştırıyorsunuz, Bir Müsliman Cumhur Başkanı Adyı Çıkarın Brakın Türk Adayını...

Yorum Ekle


Ad, Soyad*
E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorumunuz*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
Yukarı

Sayfayı Paylaş