Anasayfa > Köşe Yazısı
ilhan kaya - ilhan
Makedonya'da Türkler Üçüncü Sınıf Vatandaş
02 Kasım 2014
 Geri Çekildiğimiz Rumeli toprakları arasında önemli bir yer tutan Makedonya'da ki Türkler geçtiğimiz gün  
Makedonya'da Türkler Üçüncü Sınıf Vatandaş başlıklı bir bir protesto gösteri yaptılar. Evet GENÇ TÜRKLER ilk kez Rumeli'de sokağa çıktı. Ve ilke kez seslerini yükselttiler. Bu bağlamda Rumeli'de Türklerin sesini görmezden gelenlere inat,
bu eylemi yayımlayorum. 


Makedonya'da Türkler Üçüncü Sınıf Vatandaş

 Makedonya Meclisi önünde kendini "Yumruk" Facebook inisiyatifi olarak adlandıran yaklaşık 200 kişilik olarak bir grup vatandaş protesto düzenledi. 
   Türk asıllı üniversite öğrencisi Cabir Doko Meclis önünde kurulan binadan protestoculara seslendi. Doko, "Makedonya'da yaşayan bir Türk olarak kendimi üçüncü sınıf vatandaş olarak görüyorum. Çünkü Üsküp'ten sadece onlarca kilometre uzakta, bizim kardeşlerimiz, kız kardeşlerimiz, annelerimiz yol, su, elektrik sıkıntısı çekerek yaşıyor" ifadelerini kullandı.
Makedonya'daki Türklerin bu ülkede misafir olmadığını söyleyen Doko, "Biz Türkler, yüzyıllar boyunca vatanımız Makedonya'ya sadık kaldık. Biz misafir değil bu dokunun hücresiyiz ve bu güzel Makedonya'yı terk etmeye niyetimiz yok. Daha iyi bir Makedonya için savaşacağız" diyerek sözlerini noktaladı.
Organizatörler "Bu bir parti protesti değil, bu bir iş forumu da değil, bu bir spontane vatandaş - Facebook inisiyatifidir diyor.
Biz sıradan insanlar kulaktan kulağa mırıldanan şeyleri söylemeye güç bulduk, sivil topluma karşı özel savaş yürütülmekte" deniyor.
Dağıtılan bildiride "uzman kaliteli kişilerin ülkeyi terk ettiklerini, onlara değer verilmediği ifade edilirken, yabancı yatırımcıların yalan olduğu, şaibeli yatırımlar teşvik edilerek vatandaşların ise ucuz köleler yapıldığı" ifade edilmekte.
Gazetecilere açıklamalarda bulunan Lilyana Saçevska, sıradan vatandaşlar olarak sosyal medya üzerinden örgütlendiklerini ve tüm kamuoyuna memnun olmadıklarını göstermek için toplandıklarını belirtti.Protestocuların bir kısmı ellerinde siyah bayraklar açarken, diğer bir kısmı da duyulan memnuniyetsizliği ifade eden dövizler taşıdı.
Protestocular, "Fakirlik, korku, yoksulluk; heykellerden tokuz; İnsan haklarımız tehlikede; fakirliğin, umutsuzluğun milliyeti yoktur" yazılı pankartlar taşıdı.

kaynak yeni balkan gazetesi

Paylaş:
Yorumlar (0):

Yorum Ekle


Ad, Soyad*
E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorumunuz*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
Yukarı

Sayfayı Paylaş