Anasayfa > Köşe Yazısı
ilhan kaya - ilhan
Rumeli Türkleri İstanbul'un Fethinden 100 Yıl Önce Rumeli'ye Yerleşmişti
26 Ocak 2014
    Rumeli Türkleri ve  Rumeli tarihi üzerine ciltler dolusu eserler yazılmıştır. Ancak ne hikmetse Rumeli Türklerinin tarihini bir türlü doğru olarak Anavatanda yaşayan Türkler bilmemektedir. 
   Bugün Batı Trakya'da, Bulgaristan'da, Makedonya'da, Romanya'da, Kosova'da ve Sancak'ta 1350'li yıllardan itibaren bu coğrafyaya yerleşmiş dedelerimizin torunları yaşamaktadır. 
   Anavatan Türkiye'den Rumeli'yi  giden gazeteciler (!) bu coğrafyada Türkçe konuşan  (TÜRKLERİ) insanları görünce, "Siz nerede Türkçe öğrendiniz ? " gibi sorular sorarak , büyük bir habere imza atmak için Türklerin peşinden hala koşmaktadırlar.  Kendi tarihlerine yabancı bir toplumun traji-komik örnekleri sıkça yaşanmaktadır. Örneğin Prizren'de Türkiye'den giden ulusal bir kanalın muhabiri ayni soruyu Prizrenli bir Türk'e  sorarak Türkçeyi nereden öğrendiniz der. Prizrenli Türk ise "Siz nerelisiniz" diye muhabire yanıt verir. Muhabir ise İstanbul'lu olduğunu söyler. Prizrenli Türk bunun üzerine, "Sizden 150 yıl önce Türkçe öğrendik" yanıtını verince muhabirin yüzünün aldığı şekil görülmeye değerdi.
    Hatta benim Üsküp'te yaşadığım bir örnek var ki , anadoludan gelmiş bir karı koca çiftin, Türk çarşısında Türkçe konuşanları duyunca (ki benim yan masamda oturuyorlardı) "Amma çok Türk turist Üsküp'e gelmiş" demelerine bizim masada ki Üsküp Türkleri uzun süre kahkaha ile gülmüştük.
      Bu örnekleri çoğaltmak olası hatta binlerce örnek verebiliriz, ulusal bir gazetede yayımlanan bir Kosova haberinde Kosova'da 200 bin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının yaşadığını yazması üzerine bu satırları kaleme alma gereksinimi duydum. Tabi Sevgili Dostum Prizrenliler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Fidan bu konuyla ilgili bir yazı yazmamı söylemeside bu satırların yazılmasına neden oldu.
  Osmanlının 1912 yılı Balkan Savaşı  yenilgisiyle birliktte Rumeli'de resmi kayıtlara göre 800 bin Türk-Müslüman Katl edilmiştir. Ancak bizler ısrarla topraklarımızda kalmaya devam ettik.Yaşadığımız baskılara işkencelere rağmen var olma mücadelemizi 102 yıldır sürdürüyoruz.
   1912 yılında  başlayan Rumeli göçleri 1960'lı yılların ilk yarısında durmuştur. Sadece Bulgaristan Türklerinin 1989 yılında ki göçü hariç.
  Türkiye Cumhuriyeti'nini kurucusu Ulu Önder Atatürk'ün hemşerisi olan bizler, Rumeli'de varlık mücadelimizi sürdürdük-sürdürmeyece devam edeceğiz.
   Rumeli üstüne sayfalarca yazı yazmak olası ama ön bilgilenme yada bilgileri tazeleme babında bu kadar bilgnin yeterli olacağını düşünüyorum.
   Müslüman Türklerin Rumeli'ye geçişi 1353 yılıdır. Gelibuludur. Ve ardından ise Kosova'da yapılan 2 tane Kosova Savaşı ile bugünlere kadar sürecek varlığımızın imzaları atılır.
  1359 yılından sonra Anadoludan Yörükler bu coğrafyayı Türkleştirmiştir.
   


 

Paylaş:
Yorumlar (0):

Yorum Ekle


Ad, Soyad*
E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorumunuz*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
Yukarı

Sayfayı Paylaş