Anasayfa > Köşe Yazısı
ilhan kaya - ilhan
Seçilmiş İskeçe Müftüsüne Karanlık Saldırı ve Türkiye’de ki Azınlıklar
12 Şubat 2016
Batı Trakya’nın İskeçe ilinde ki seçilmiş Türk Müftüsüne  Ahmet Mete’ye karanlık güçler tarafından
Hain bir saldırı bir gerçekleştirilmiştir. Batı Trakya Türklüğünü tasfiye etmeye yönelik faşist anlayışın son bir örneğini daha yaşamış olduk.  Müftü Mete konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Batı Trakya'da, karanlık güçler azınlık ve çoğunluğun huzurunu bozmaya çalışıyor" ifadesini kullanan Mete, azınlık mensupları ve din görevlilerine tahriklere kapılmamaları ve vazifelerinden feragat etmemeleri çağrısında bulundu. Müftü Mete kendisine ve ailesine bir şey olması durumunda bundan Yunan devletinin sorumlu olacağını belirtti.”
       Müftümüz açıkça CAN GÜVENLİĞİNDEN endişe duyduğunu kendi başına ve ailesinin başına her hangibir şey gelirse, sorumlusunun Yunan Devleti olduğunu yaptığı yazılı açıklama belirtti.
         Batı Trakya’da ki bu son olay Lozan Anlaşması ile tanınmış Batı Trakya’da ki Müslüman Türkler ile İstanbul, Gökçeada ve Bozcaada’da ki Rumların bütün haklarının aidiyeti oldukları devlet tarafından can,mal, yaşam özgürlüklerinin garanti altına alınacağı maddesinin açık bir ihlalilidir. Batı Trakya’da ki Müslüman Türk azınlığın sorunları yaklaşık yüzyıldır bitmiyor. Her geçen gün başka bir başkası ekleniyor.
        Ama asıl üzücü olan şu ki Seçilmiş İskeçe Müftüsüne yönelik saldırı karşısında anavatanın yeteri tepkiyi gösterememesidir.
          Türkiye’de ki azınlıklar konusunda özellikle AKP iktidarı döneminde çok önemli gelişmeler yaşanırken (bu tespit Türkiye’de ki azınlıklık temsilcilerine ait) Batı Trakya’da TÜRK kelimesi hala yasak. Sözde ilerici Çipras bile (3 Türk Milletvekili vardır) Yunanistan’da TÜRK yok Yunan Müslümanları var diyerek yaptığı açıklamalar ile ne kadar ilerici olduğunu gösteriyor.
            Gökçeada’da , Bozcaada’da rum vakıflarına ait mallar Türk Devleti tarafından geri verilirken, Batı Trakya’da ki öğrencilerin TÜRKÇE ders görmesi konusunda hala ciddi sıkıntılar yaşanıyor.
        Gökçeada’da öğrenci olmamasına rağmen Rum Lisesi açılırken ve ithal öğrenci getirilmesine izin verilirken, Batı Trakya’da yaşanan bu gelişmeler oldukça kaygı verici…

Paylaş:
Yorumlar (0):

Yorum Ekle


Ad, Soyad*
E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorumunuz*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
Yukarı

Sayfayı Paylaş